loading...

حرز امام سجاد علیه السلام

چهارشنبه 17 مهر 1398 نظرات ()

حرز امام زین‌ العابدین (ع)

سید ابن طاووس در دو موضع از کتاب « مهج الدعوات » این حرز شریف را از حضرت سجّاد (علیه‌السلام) روایت کرده است :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ يَا أَسْمَعَ السَّامِعِينَ ، يَا أَبْصَرَ النَّاظِرِينَ ، يَا أَسْرَعَ الْحاسِبِينَ ، يَا أَحْكَمَ الْحاكِمِينَ، يَا خالِقَ الْمَخْلُوقِينَ ، يَا رازِقَ الْمَرْزُوقِينَ ، يَا ناصِرَ الْمَنْصُورِينَ، يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ ، يَا دَلِيلَ الْمُتَحَيِّرِينَ ، يَا غِياثَ الْمُسْتَغِيثِينَ ، أَغِثْنِى يَا مالِكَ يَوْمِ الدِّينِ ، إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَ إِيَّاكَ نَسْتَعِينُ ، يَا صَرِيخَ الْمَكْرُوبِينَ ، يَا مُجِيبَ دَعْوَةِ الْمُضْطَرِّينَ ، أَنْتَ اللّٰهُ رَبُّ الْعالَمِينَ ، أَنْتَ اللّٰهُ لَا إِلٰهَ إِلّا أَنْتَ الْمَلِكُ الْحَقُّ الْمُبِينُ ، الْكِبْرِياءُ رِداؤُكَ . اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ الْمُصْطَفىٰ ، وَ عَلىٰ عَلِيٍّ الْمُرْتَضىٰ ، وَ فاطِمَةَ الزَّهْراءِ ، وَ خَدِيجَةَ الْكُبْرىٰ ، وَ الْحَسَنِ الْمُجْتَبىٰ ، وَ الْحُسَيْنِ الشَّهِيدِ بِكَرْبَلاءَ؛

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانی‌اش همیشگی است؛ ای شنواترین شنوایان، ای بیناترین بینایان، ای چابک‌ترین حسابرسان، ای داورترین داوران، ای آفریننده آفریدگان، ای روزی دهنده روزی‌مندان، ای یاور یاری‌شدگان، ای مهربان‌ترین مهربانان، ای راهنمای سرگردانان، ای فریادرس دادجویان، به دادم برس، ای مالک روز جزا، تنها تو را می‌پرستم و از تو یاری می‌جویم، ای فریادرس غم‌زدگان، ای اجابت کننده دعای درماندگان، تویی خدا، پروردگار جهانیان، تویی خدا، معبودی جز تو نیست، فرمانروای مطلق، حق آشکار، بزرگ‌منشی جامه برازنده تو است. خدایا درود فرست بر محمّد برگزیده و علی پسندیده و فاطمه زهرا و خدیجه کبری و حسن مجتبی و حسین شهید در کربلا؛

وَ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ زَيْنِ الْعابِدِينَ ، وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ الْباقِرِ ، وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ الصَّادِقِ، وَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ الْكَاظِمِ ، وَ عَلِيِّ بْنِ مُوسَى الرِّضا ، وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ التَّقِيِّ ، وَ عَلِيِّ بْنِ مُحَمَّدٍ النَّقِيِّ ، وَ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيٍّ الْعَسْكَرِيِّ ، وَ الْحُجَّةِ الْقائِمِ الْمَهْدِيِّ الْإِمامِ المُنْتَظَرِ صَلَواتُ اللّٰهِ عَلَيْهِمْ أَجْمَعِينَ . اللّٰهُمَّ والِ مَنْ وَالاهُمْ ، وَ عادِ مَنْ عادَاهُمْ ، وَ انْصُرْ مَنْ نَصَرَهُمْ ، وَ اخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُمْ، وَ الْعَنْ مَنْ ظَلَمَهُمْ ، وَ عَجِّلْ فَرَجَ آلِ مُحَمَّدٍ ، وَ انْصُرْ شِيعَةَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِكْ أَعْدٰاءَ آلِ مُحَمَّدٍ ، وَ ارْزُقْنِى رُؤْيَةَ قائِمِ آلِ مُحَمَّدٍ ، وَ اجْعَلْنِى مِنْ أَتْباعِهِ وَأَشْياعِهِ وَالرَّاضِينَ بِفِعْلِهِ ، بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ.

و علی بن الحسین زینت عبادت‌کنندگان و محمّد بن علی باقر و جعفر بن محمّد صادق و موسی بن جعفر کاظم و علی بن موسی الرضا و محمّد بن علی تقی و علی بن محمّد نقی و حسن بن علی عسگری و حجّت قائم امام مهدی مورد انتظار، درود خدا بر همه آنان. خدایا دوست بدار آن‌که آنان را دوست دارد و دشمن بدار آن‌که آنان را دشمن بدارد و یاری ده آن‌که آنان را یاری رساند و خوار کن آن‌که آنان را خوار خواهد و لعنت فرست بر آن‌که به آنان ستم ورزید و در فرج خاندان محمّد شتاب فرما و پیروان خاندان محمّد را یاری کن و دیدار قائم خاندان محمّد را روزی‌ام گردان و مرا از پیروان و شیعیان او و خرسندان به کار او قرار ده، به مهرت ای مهرورز ترین مهرورزان.

مکارم الاخلاق : حرز امیرالمؤمنین علیه السلام برای فرد جادو شده و دیوانه و مصروع و دفع سمّ و خطر سلطان و شیطان و هر چه که انسان از او می‌ترسد : هر که این نامه را به گردن آویزد ، از دزد و درّنده و مار و عقرب و هر چیز موذی نترسد ، و حرز حضرت این است :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ أی کنوش أی کنوش ارشش عطنیطنیطح یا میططرون فریالسنون ما و ما ساما سویا طیطشالوش خیطوش مشفقیش مشاصعوش أو طیعینوش لیطفیتکش هَذَا هَذَا وَ ما کُنْتَ بِجانِبِ الْغَرْبِیِّ إِذْ قَضَیْنا إِلی مُوسَی الْأَمْرَ وَ ما کُنْتَ مِنَ الشَّاهِدِینَ اخْرُجْ بِقُدْرَةِ اللَّهِ مِنْهَا أَیُّهَا اللَّعِینُ بِعِزَّةِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اخْرُجْ مِنْهَا وَ إِلَّا کُنْتَ مِنَ الْمَسْجُونِینَ اخْرُجْ مِنْهَا فَما یَکُونُ لَکَ أَنْ تَتَکَبَّرَ فِیها فَاخْرُجْ إِنَّکَ مِنَ الصَّاغِرِینَ اخْرُجْ مِنْها مَذْؤُماً مَدْحُوراً مَلْعُوناً کَمَا لُعِنَ أَصْحَابُ السَّبْتِ وَ کانَ أَمْرُ اللَّهِ مَفْعُولًا اخْرُجْ یَا ذَوِی الْمَحْزُونِ اخْرُجْ یَا سوراسور بِالاسْمِ الْمَخْزُونِ یَا میططرون طرحون مراعون تَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخالِقِینَ یَاهِیّاً شَرَاهِیَّا حَیّاً قَیُّوماً بِالاسْمِ الْمَکْتُوبِ عَلَی جَبْهَةِ إِسْرَافِیلَ اطْرُدْ عَنْ صَاحِبِ هَذَا الْکِتَابِ کُلَّ جِنِّیٍّ وَ جِنِّیَّةٍ وَ شَیْطَانٍ وَ شَیْطَانَةٍ وَ تَابِعٍ وَ تَابِعَةٍ وَ سَاحِرٍ وَ سَاحِرَةٍ وَ غُولٍ وَ غُولَةٍ وَ کُلِّ مُتَعَبِّثٍ وَ عَابِثٍ یَعْبَثُ بِابْنِ آدَمَ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ وَ صَلَّی اللَّهُ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ

ترجمه فارسی حرز امیرالمومنین علیه السلام :

به نام خداوند رحمان و رحیم؛ ای کنوش ای کنوش ارشش عطنیطنیطح میططرون فریالسنون ما و ما ساما سویا طیطشالوش خیطوش مشفقیش مشاصعوش او طیعینوش لیطفیتکش هذا هذا، و چون امر را به موسی واگذاشتیم، تو در جانب غربیِ طور حضور نداشتی و از گواهان نبودی . ای ملعون به قدرت خداوند عالمیان از این جان خارج شو، خارج شو از آن وگرنه از زندانیان می‌شوی؛ خارج شو . تو را نرسد که در آن تکبّر نمایی . پس بیرون شو که تو از خوارشدگانی ؛ با حقارت و دوری و ملعونی خارج شو، همان گونه که اصحاب سبت را لعن کردیم و امر خداوند شدنی است . ای ذوی المحزون خارج شو ، ای سوراسور به اسم مخزون خارج شو ، ای میططرون طرحون مراعون. فرخنده خدایی است که پروردگار عالمیان است . یَا هیّاً شَرَاهیّاً حیّاً قَیُّوماً به اسم نوشته شده بر پیشانی اسرافیل دور کن از صاحب این نوشته هر جن و جنیه و شیطان و شیطانه و تابع و تابعه و ساحر و ساحره و و غول و غوله را و هر به بازی گیرنده و بازی کننده ای که فرزندان آدم را به بازی می‌گیرد و هیچ قدرتی و توانی نیست مگر به دست خداوند بزرگ و بلندمرتبه و درود خداوند بر محمد و آل مطهر و مبارک او .

منبع :

 • شیخ طبرسی، مکارم الاخلاق، قم: نشر نورالزهرا، ۱۳۹۰، ص ۴۱۵ .

فهرست مناجات خمسه عشر

یکشنبه 14 مهر 1398 نظرات ()
شمارهمناجات خَمسَ‌عَشَرزمان قرائت
۱ مناجات التائبین روز جمعه
۲ مناجات الشاکین روز شنبه
۳ مناجات الخائفین روز یکشنبه
۴ مناجات الراجین روز دوشنبه
۵ مناجات الراغبین روز سه‌شنبه
۶ مناجات الشاکرین روز چهارشنبه
۷ مناجات المطیعین روز پنج‌شنبه
۸ مناجات المریدین روز جمعه
۹ مناجات المحبین روز شنبه
۱۰ مناجات المتوسلین روز یکشنبه
۱۱ مناجات المفتقرین روز دوشنبه
۱۲ مناجات العارفین روز سه‌شنبه
۱۳ مناجات الذاکرین روز چهارشنبه
۱۴ مناجات المعتصمین روز پنج‌شنبه
۱۵ مناجات الزاهدین شب جمعه

دعای جوشن کبیر

چهارشنبه 10 مهر 1398 نظرات ()

مضمون دعای جوشن کبیر

این‌ دعا یکصد بند دارد و هر بند حاوی‌ ده‌ « اسم‌ » از اسمای‌ خداست‌ ، به‌ جز بند 55 که‌ یازده‌ اسم‌ خدا در آن‌ آمده‌ است‌ ؛ بنابراین‌ در مجموع‌ این‌ دعا حاوی‌ هزار و یک‌ «اسم‌» خدای‌ متعال‌ است‌ . در این‌ دعا، بیشتر نام های‌ خدا و تعبیرات‌ دیگر از قرآن‌ گرفته‌ شده‌ است‌ و آنها به‌ گونه‌ای‌ در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند که‌ علاوه‌ بر موزون‌ و مسجع‌ بودن‌، در بیشتر موارد اسما و صفات‌ از لحاظ‌ حروف‌ پایانی‌ نیز یک‌ شکل‌ و مشابه‌اند.

قرآن کتاب آسمانی دین اسلام

سه شنبه 09 مهر 1398 نظرات ()

درباره قرآن

قرآن ، کتاب آسمانی دین اسلام به باور مسلمانان کلام خداوند است که به وسیله جبرئیل به پیامبر اسلام ، وحی شده است . آنان محتوا و الفاظ آن را نازل‌شده از سوی خداوند می‌دانند ؛ همچنین معتقدند قرآن معجزه و نشانه پیامبری حضرت محمد (ص) و آخرین کتاب آسمانی است . این کتاب بر معجزه‌بودن خود تأکید کرده و دلیل اعجازش را آن دانسته است که کسی نمی‌تواند مانندی برای آن بیاورد .

قرآن، نخستین بار در غار حراء، واقع در کوه نور به پیامبر اسلام وحی شد . دیدگاه مشهور این است که آیات آن ، هم از طریق فرشته وحی و هم بدون واسطه و به صورت مستقیم ، بر پیامبر نازل می‌شده است . به باور بیشتر مسلمانان، نزول قرآن به صورت تدریجی صورت گرفته است ؛ اما برخی بر این باورند که علاوه بر نزول تدریجی آیات ، آنچه قرار بوده است در یک سال بر پیامبر(ص) نازل شود، در شب قدر هم یک‌جا بر او نازل می‌شده است .

آیات قرآن در زمان پیامبر (ص) به صورت پراکنده بر روی پوست حیوانات ، چوب درخت خرما ، کاغذ و پارچه نوشته می‌‌شد. پس از وفات پیامبر ، آیات و سوره‌های قرآن‌ توسط اصحاب جمع‌آوری شد ؛ اما نسخه‌های بسیاری تدوین شد که در ترتیب سوره‌ها و قرائت ، با هم متفاوت بودند . به دستور عثمان نسخه واحدی از قرآن تهیه شد و دیگر نسخه‌های موجود را از بین بردند . شیعیان به پیروی از امامان خود ، این نسخه را درست و کامل می‌دانند .

مناجات الزاهدین

سه شنبه 09 مهر 1398 نظرات ()

مُناجاتُ الزّاهِدین یا مناجات پارسایان، از مناجات‌های پانزده‌گانه نقل شده از امام سجاد (ع) است. در مناجات زاهدین، دنیا محل مکر، خدعه، نیرنگ و فریب معرفی شده است. درخواست مقام زهد و وارستگی و درک لذت انس با خدا و لقا و شهود جمال کبریایی خدا، از دیگر مضامین این مناجات است.

مناجات المعتصمین

سه شنبه 09 مهر 1398 نظرات ()

مُناجاتُ الْمُعْتَصِمین یا مناجات چنگ‌زنندگان به ریسمان الهی، از مناجات‌های پانزده‌گانه نقل شده از امام سجاد (ع) است. امام در این مناجات درباره عظمت و اهمیت تمسک و اعتصام به خداوند و دین و هدایت‌های الهی سخن گفته است.

مناجات الذاکرین

دوشنبه 08 مهر 1398 نظرات ()

مُناجاتُ الذّاکِرین یا مناجات یادکنندگان خدا، از مناجات‌های پانزده گانه است که از امام سجاد (ع) نقل شده و این مطلب که ما نمی‌توانیم حق ذکر و یاد خداوند را به جای آوریم، محور اصلی این مناجات است .

مناجات العارفین

دوشنبه 08 مهر 1398 نظرات ()

مُناجاتُ الْعارِفین یا مناجات خداشناسان، از مناجات‌های پانزده گانه است که از امام سجاد (ع) نقل شده و معرفت و شناخت خدا، محور این مناجات را تشکیل می‌دهد و حضرت در این مناجات به ما می فهماند که معرفتِ کنه ذات و صفات الهی محال است و بشر هرچه بکوشد، نمی‌تواند به آن مرتبه از معرفت دست یابد.

مناجات المفتقرین

دوشنبه 08 مهر 1398 نظرات ()

مُناجاتُ الْمُفْتَقرین یا مناجات نیازمندان، از مناجات‌های پانزده گانه است که از امام سجاد (ع) نقل شده است و انسان را به فقر و نیازمندی خود به خداوند آگاه می‌کند و این باور و معرفت را در او پدید می‌آورد که انسان در آنچه دارند و در آنچه که ندارد، سر تا پا نیازمند و محتاج خداست .

تعداد صفحات : 10

درباره ما
Profile Pic
اللهم کن لولیک - دعای اللهم عرفنی نفسک - سایت طرفداران امام زمان - وبلاگ محبان مهدی - آقا مهدی یک وب سایت مذهبی شیعه جدید - دعای سلامتی حضرت مهدی
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 98
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 2
 • آی پی امروز : 22
 • آی پی دیروز : 49
 • بازدید امروز : 131
 • باردید دیروز : 260
 • گوگل امروز : 7
 • گوگل دیروز : 24
 • بازدید هفته : 131
 • بازدید ماه : 2,328
 • بازدید سال : 14,338
 • بازدید کلی : 98,431