loading...

اول: سيّده جليله معظّمه حضرت فاطمه دختر موسى بن جعفر عليه السّلام كه به حضرت معصومه عليها السّلام شهرت دارد و قبر شريفش در شهر مقدس قم، معروف و مشهور است و داراى بارگاه والا و ضريح متعدد و خدمه بسيار، و موقوفات زيادى مى باشد و روشني چشم اهل قم و مأوى و پناهگاه عموم مردم است و هر سال جميعتى فراوان از شهرهاى دور، بار سفر مي بندند و رنج راه مى كشند، تا به درك فيوضات از زيارت آن معظمّه نايل گردند و فضيلت و جلالت آن حضرت از اخبار بسيار، استفاده مى شود .

شيخ صدوق به سند حسن، [سندى در حد صحيح] از سعد بن سعد روايت كرده كه از حضرت رضا عليه السّلام درباره فاطمه دختر موسى بن جعفر عليه السّلام سؤال كرد؟ حضرت فرمود: هر كه او را زيارت كند، براى او بهشت است.

و به سند معتبر ديگر، از فرزند آن حضرت، امام جواد عليه السّلام روايت شده كه هركه عمه مرا در قم زيارت كند، بهشت براى اوست.

علاّمه مجلسى رحمه اللّه از بعضى كتابهاى زيارات، نقل كرده: علي بن ابراهيم، از پدرش، از سعد اشعرى قمى، از حضرت رضا عليه السّلام روايت كرده كه آن حضرت فرمود: اى سعد، از ما نزد شما قبرى هست، گفتم فدايت شوم قبر فاطمه، دختر امام موسى عليه السّلام را مى فرمايى ؟ فرمود :

بلى مَنْ زَارَهَا عَارِفاً بِحَقِّهَا فَلَهُ الْجَنَّةُ

آرى هركه او را زيارت كند، درحاليكه عارف به حقش باشد، بهشت براى اوست

چون به نزد قبر آن حضرت برسى، بالاى سر، رو به قبله بايست، و سى وچهار مرتبه اللّه اكبر و سى وسه مرتبه سبحان اللّه و سى وسه مرتبه الحمد للّه بگو، آنگاه بخوان :

کاشف نروژی قطب جنوب

جمعه 05 مهر 1398 نظرات ()

قطب جنوب چگونه کشف شد ؟

روئال آموندسن که بود ؟

روئال آموندسن ، کاشف و ماجراجوی نروژی نخستین انسانی بود که موفق شد خود را به مرکز قطب جنوب برساند.او با این اقدام جسورانه نامش را در تاریخ جاودان كرد

این کاشف مصمم در سال 1903 تا 1905 توانسته بود با کشتی از گذرگاه شمال غرب میان اقیانوس اطلس و آلاسکا عبور کند.

او قصد داشت قطب شمال را فتح نماید اما در این راه ناخدا پری آمریکایی بر آموندسن پیشدستی کرد.نروژی ماجراجو ناامید نشد و این بار فتح قطب جنوب را هدف بلندپروازی خود قرار داد. یک انگلیسی به نام رابرت اسکات نیز همین رویا را در سر می پروراند.

در روز 19 اکتبر سال 1911 میلادی ، روئالد آموندسن پایگاه اصلی خود در خلیج بالن ها در ساحل قطب جنوب را به همراه 4 مرد و 52 سگ سورتمه ترک کرد.

او در آن مکان پرچم نروژ را نصب می کند و یک نامه خطاب به اسکات، رقیب نگون بخت خود باقی می گذارد.

رابرت اسکات یک ماه بعد به مرکز قطب جنوب می رسد ، اما به دلیل فرسودگی و تمام شدن آذوقه نمی تواند راه بازگشت را بپیماید.

اجساد اسکات و همراهانش یک سال بعد ، همراه با یادداشت هایش کشف می شود.

به این ترتیب ، در روز 14 دسامبر سال 1911 میلادی روئالد آموندسن ، کاشف نروژی نخستین انسانی بود که موفق به فتح مرکز قطب جنوب شد.

برنامه ریزی دقیق و انتخاب مسیر مناسب موجب شدند تا آموندسن بتواند بر رقیب خود رابرت اسکات پیروز شود.

یک سال بعد از این تاریخ کشف اجساد اسکات و همراهانش همراه با آخرین یادداشت های نا امیدانه ای که نوشته بودند طعم پیروزی را در کام روئالد آموندسن تلخ کرد.

قطب نما وسیله کوچکی است به اندازه ساعت جیبی و یا کمی بزرگتر و مانند آن دارای صفحه مدرج و عقربه است . صفحه مدرج آن از صفر تا 360 یا 400 گراد و یا 6400 میلیم تقسیم بندی می‌شود .

طرز کار قطب نما چگونه است ؟

عقربه قطب نما هنگام باز نمودن درب آن ، آزاد شده و حول محور خود می‌چرخد و سپس به علت نیروی مغناطیسی کره زمین همیشه در یک جهت معین که همان قطب شمال مغناطیسی است می‌استد و آن را به ما نشان می‌دهد .

عقربه مذکور معمولا اشتباه نمی‌کند ، مگر آنکه در نزدیکی اشیای آهنی یا فولادی و یا کابلی قرار گرفته باشد . بنابراین ، هنگام استفاده از قطب نما بایستی مطمئن شویم که از اشیای انحراف دهنده آن ، بطور کلی دور است .

کاربردهای قطب نما چیست ؟

 1. به کمک قطب نما می‌توانیم گرای مغناطیسی کلیه امتدادهای مورد نظر را اندازه گرفته و با در دست داشتن گرای مغناطیسی یک امتداد ، جهت یابی بکنیم .
 2. در کشتیها و هواپیماها برای جهت یابی از آن استفاده می‌شود.
 3. در صنایع نظامی کاربرد وسیعی دارد از جمله دیده‌بانها در مناطق عملیاتی به کمک آن جهت یابی می‌کنند.
 4. در صنایع مخابرات ، کارهای پژوهشی و ساختمان قبله نماها بکار برده می‌شود .

قطب نمای پیشرفته

قطب نماهای پیشرفته که بیشتر در صنایع مخابرات و امور نظامی بکار برده می‌شوند، مجهز به سلولهای شب نما می‌باشند که حتی در تاریکی شب عمل جهت نمایی را صورت دهند. این نوع قطب نماها در دوربینهای دو چشمی نظامی ، تانکها ، نفربرها و حتی در ساختمان برخی خودروهای پیشرفته نیز بکار می‌رود. از قطب نماهای پیشرفته در اندازه گیری طول جغرافیایی و عرض جغرافیایی محل نیز استفاده می‌کنند که در نقشه خوانی ، پیاده سازی عملیات نظامی ، دیده بانی در مناطق جنگی و … نقش تعیین کننده دارند .

« قطب عالم امکان » به چه معنا است ؟ و چرا به امام مهدی (عج) قطب عالم امکان می‌گویند ؟

قطب در لغت و روایات به معنای سنگ زیرین آسیاب است : « قطب الرحی » آهن سنگ زیرین آسیاب که سنگ بالاى آسیاب بر روى آن می‌چرخد . [1]

امام علی (ع) می‌فرماید : « وَ إِنَّمَا أَنَا قُطْبُ الرَّحَى ‏… » ؛ [2]  و من قطب و میخ آسیا هستم که آسیا به اطراف من دور می‌زند ( یعنی انتظام امور و آسایش مردم و آراستگى لشگر در کارزار ، بودن من در این‌جا است ) .

و من در جاى خود هستم ، پس اگر جدا شوم مدار آسیا بهم خورده سنگ زیرین آن مضطرب می‌گردد ( یعنی اگر نباشم رشته امور گسیخته می‌شود ) .

گفتنی است که تعبیر « قطب عالم امکان » در روایات وجود ندارد و این‌گونه نیست که چنین لقبی برای امام زمان (عج) برگرفته از روایات باشد .

البته این عبارت می‌تواند برگرفته از سخن امام علی (ع) باشد که بدان اشاره شد و نیز اصطلاحی عرفانی است ، و عرفا می‌گویند :

قطب‌های این امت دوازده قطب هستند که مدار این امت می‌باشند ، چنان‌که مدار عالم حسی و جسمانی در دنیا و آخرت دوازده برج است .


 [1]. بستانی، فؤاد افرام، فرهنگ ابجدی عربی، فارسی ، مترجم : مهیار ، رضا ، ص 699 ، تهران ، اسلامی ، چاپ دوم، 1375 ش .

[2]. سید رضی، محمد بن حسین، نهج البلاغه، محقق، صبحی صالح، ص 175، قم، هجرت، چاپ اول، 1414ق.

[3]. رفیق العجم، موسوعة مصطلحات التصوف، المتن، ص 760، بیروت، مکتبة لبنان الناشرون، چاپ اول، 1999م.

 • منبع : http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa6882

قطب در زمان واحد تعدد ندارد. وحی بر محور قطب می چرخد و پایداری وحی و استواری آن بر قطب است و همچنین خلافت الهیه به انسان کامل قائم است که قطب عالم امکان است و معنی خلافت الهی همین است مقام قطب همان مرتبه امامت و خلافت است که نه تعدد پذیر است و نه قابل انقسام به ظاهر و باطن و یا به اعمل و اعقل و غیر …

لذا در هر عصر بیش از یک فرد نمی باشد که آیه شریفه ان جاعل فی الارض خلیفه اشاره به وجوب وحدت خلافت و خلیفه در هر عصر و مصر دارد .

لذا راوی گوید به امام صادق (علیه السلام) عرض کردم :

تکون الارض لیس فیها امام؟ قال لا قلت یکون امامان ؟ قال: لا الا واحدهما صامت .

آیا زمینی بدون امام ( قطب ، خلیفه ) بوده است ؟ فرمود: نه . گفتم آیا دو امام بوده اند ؟ فرمود نه مگر اینکه یکی از آن دو صامت باشد .

 • منبع : http://www.ghadeer.org/Book/529/86731

تعداد صفحات : 10

درباره ما
Profile Pic
اللهم کن لولیک - دعای اللهم عرفنی نفسک - سایت طرفداران امام زمان - وبلاگ محبان مهدی - آقا مهدی یک وب سایت مذهبی شیعه جدید - دعای سلامتی حضرت مهدی
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 98
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 2
 • آی پی امروز : 22
 • آی پی دیروز : 49
 • بازدید امروز : 142
 • باردید دیروز : 260
 • گوگل امروز : 7
 • گوگل دیروز : 24
 • بازدید هفته : 142
 • بازدید ماه : 2,339
 • بازدید سال : 14,349
 • بازدید کلی : 98,442